Halloween

Publikováno: 28. 10. 2020 Autor(ka): Michaela Uher Jalůvková

Milé děti!

Každý rok vždy 31. 10. ve škole slavíme Halloween. Převlékáme za strašidla a ve Strašidelném zámku plníme úkoly. Vzhledem k situaci se nic z toho letos konat nebude, proto posílám pár nápadů na halloweenské tvoření a zábavu. Nápady jsou pouze dobrovolné. V případě, že něco hezkého vytvoříte, budu ráda, když mi pošlete fotografie. 

Mějte se krásně! Dejte na sebe pozor! A v pondělí 2. 11. se těším na viděnou! M. J. 

zdroj úvodního obrázku: pixabay.com

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice

Halloween (nebo Hallowe’en, ale nikoliv Helouvín, Helloween nebo Haloween) je původně keltský svátek, který se slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a v dalších anglosaských zemí. Datum Halloweenu je každý rok stejný, slaví se 31. října, den před křesťanskou slavností všech svatých. Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba.

Historie a původ Halloweenu

Název halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.

Symboly Halloweenu

Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

V USA je oranžová dýně známá jako jack-o’-lantern nebo jack o’lantern. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny (představte si řepu). S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.

Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.

Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.

Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské tradice, zvyky a hry

Trick-or-treating v překladu znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.

Hororové historky a strašidelné příběhy si mezi sebou vypráví starší děti. Čím děsivější, tím lepší. Mnoho seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické díly.

Halloweenský průvod se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parade.

zdroj: chcidoameriky.cz

Anglická písnička "Ten Little Witches"

https://www.youtube.com/watch?v=00jDcQJgRbY

 

Origami netopýr 

zdroj: supercoloring.com

 

Tarantule z papíru na zavěšení 

zdroj: Hravé tvoření, Fragment  

Přiložené soubory ke stažení

Rychle k cíli