Workshop "Post bellum"

Publikováno: 8. 11. 2022 Autor(ka): Michal Červenka

V zážitkovém workshopu nadace Post bellum jsme zjistili, jak obtížné bylo nejen žít, ale i rozhodovat v době nástupu fašismu. Na příkladech z dějin jsme si zkusili  nejen volební kampaň 30. let, ale i rozhodování v tehdy velmi rozpolceném parlamentu na pozadí vzestupu antisemitismu, xenofobie ale i strachu ve společnosti.

Ve druhé části, již částečně znalí dobové politické situace, jsme společně s hlavní hrdinkou Evou prožívali postupnou proměnu společenské atmosféry od třicátých let až do válečného období v Evropě i tehdejším Československu. Jak se na pozadí historických událostí mění život mladé dívky Evy a jaké možnosti se před ní otvírají v době, kdy se ve své vlasti nejen díky svému židovskému původu už necítí bezpečně? Zkusili jsme si i okamžik jejího zásadního životního rozhodnutí: odejít či zůstat? A na závěr si na z židlí sestavené lodi plné uprchlíků poslechli úryvky z jejího deníku.

"Uvědomil jsem si, že mám být rád, z toho, co mám a zároveň, že nic není zadarmo." Tolik jeden z ohlasů žáků a ten vystihuje atmosféru, kterou se organizátoři snažili nastavit. Fotografie můžete vidět v galerii naší třídy. 

Rychle k cíli