Literární výchova 20. 4.

Publikováno: 19. 4. 2020 Autor(ka): Jozefína Lomitzká

Moji milí,

dnes budeme pokračovat v poválečné literatuře. Dělíme ji do čtyř období. První období (1945 – 1948) se orientovalo na západoevropské směry (existencionalismus, …) a autoři se věnovali většinou psychologické próze. Druhé období (1948 – 1956) mělo jediný směr – sociální realismus s vlivem dogmatismu, autoři používali k tvorbě většinou budovatelský, kolektivizační a historický román. Třetí období (1956 – 1968) je charakteristické uvolněním kultury, do popředí se opět dostává psychologická próza s hlavním tématem mravního přerodu intelektuála (Občan Brych) a vlna válečné prózy zaměřena na zrání dospívající mládeže a na utrpení lidí v koncentračních táborech. Čtvrté období (70. a 80. léta 20. st.) bylo zajímavé, protože se literatura rozdělila na oficiální, samizdatovou a exilovou.

  1. učebnice Lv str. 145 - 150 - přečíst, nastudovat
  2. výkladová prezentace - přečíst, prostudovat
  3. do sešitu napsat krátké výpisky o oficiální, samizdatové a exilové literatuře (zdroj: učebnice výkladová prezentace, info v příloze Word)

4 . Čítanka 9 - str. 45 - přečíst vám již známý text Nápady svaté Kláry od Pavla Kohouta (příští hodinu dostanete PL na rozbor tohoto textu a test o oficiální, samizdatové a exilové literatuře)

Příjemnou práci!

J.L.

Rychle k cíli