Týden 11. - 15. 10. 2021

Publikováno: 19. 10. 2021

Vážení rodiče, milé děti,

v tomto týdnu jsme se zaměřili na Vás, rodiče i na nás, děti.

V pondělí jsme započali náš KiVa program pro prevenci proti šíření šikany. Vysvětlili jsme si co nám tento program přinese a co my musíme pro něj udělat (aktivně se účastnit na aktivitách, vyplňovat dotazníky o účasti, ...). Prohlédli jsme si prezentaci, diskutovali jsme o pojmu šikana, definovali jsme si pravidla šikany, úkázali jsme si různé grafy a simulace šikany ve třídách (% zastoupení agresorů, % zastoupení obětí, % zastoupení pomocníků, % zastoupení tichých pozorovatelů). Také jsme se něco dozvěděli o následcích, které můžou provázet obět i v dospělém životě. Pokračovali jsme skupinovou prací, kde jsme kreslili nového kamaráda, který má v postavě dobré vlastnosti kamaráda a kolem postavy ma negativní (špatné) vlastnosti kamaráda. Na závěr proběhla společná reflexe práce.

V úterý nás provázelo JABLÍČKOBRANÍ! Ráno jsme si nachystali věci pro celodenní centra aktivit venku a také jsme si v kroužku vysvětlili principy dobré práce venku. Následně jsme rodiče vyzvedli před hlavním vchodem školy a společně jsme přešli na školní hřiště. Zde jsme připravili "bufet" na lavičkách. Následovalo společné přivítání v ranním kroužku - oslovování jménem a popřání krsného dne. Jako druhé kolečko proběhly výhody práce v programu Začít spolu.

- musím říct, že padaly krásné výhody jak ze strany dětí, tak ze strany rodičů - Velmi Vám za to děkujeme a moc si toho vážíme.

Po kroužku jsme se rozprchli po připravených centrech aktivit, které jsme vypracovávali a ukazovali svým rodičům. Byl zde i prostor pro otázky, informace a doplnění mezi všemi přítomnými aktéry. Na závěr proběhlo vyhodnocení dne - opět v kroužku - a návrat do budovi školy.

Ve středu jsme pracovali se třídou 2. C. V ranním kroužku jsme si vyhodnotili CA s rodiči. Také jsme přemýšleli nad podzimní tématikou - tvorba tzv. pětilístku. Následně jsme se individuálně pustili do prvního centra aktivit - JAZYKOVÉ DOVEDNOSTI. Každý sám si měl za úkol přečíst text o podzimní víle a vyhledávat měkké a tvrdé souhlásky. Na závěr dne jsme si práci vyhodnotili. Také jsme si zopakovali základní slovíčka z angličtiny za pomocí obrázkové předlohy. Z AJ jsme si procvičili novou písničku z učebnice Let´s explore (dostupná online zde). Také jsme se domluvili na termínu psaní testíku na tyto slovíčka.

Ve čtvrtek jsme se pustili do druhého centra aktivit - POČTÁŘSKO DOVEDNOSTI. Naším úkolem bylo složit příklady v jablíčkách (dvě poloviny) tak, aby jablíčko bylo celé. Tento příklad jsme zapsali do záznamového archu. Jako bonusový úkol bylo zadáno za pomocí přírodnin vymyslet další příklady, které zapíšeme do záznamového archu. A třetí úkol v reflektivním kruhu jsme plnili společně, vymýšleli jsme další příklady, které jsme zapsali do volných jablíče - tím nám vznikla další zásobárna příkladů na procvičování.

V pátek nás čekolo poslední centrum tohoto týdne - ATELIÉR. Za pomocí jablíček jsme tiskařskou metodou tiskli na připravenou dýni vzory. Po zaschnutí temperové barvy jsme dýničky dozdobili lihovou fixou dle fantazie.

V průběhu týdne jsme nacvičovali písničky na vánoční besídku.

H. H.