Report - 8. 11. - 12. 11. 2021

Publikováno: 14. 11. 2021 Autor(ka): Lucie Bohatá

V pondělí jsme odstartovali téma Vesmír, které si děti vybraly a odhlasovaly. Týdnem nás nejen provázela postavička Ufíka, ale také robůtek Kit z pořadu Kosmix na stránkách České televize - edu.ceskatelevize.cz, kde jsme mohli vidět krásně zpracovaný vesmír - všechny planety, mlhovinu, černou díru aj.

Hned v pondělí jsme se seznámili s postavičkou Ufíka, vymysleli jsme mu jméno, také jeho planetu s jménem Plameta a jeho kamarádku Joey. Také jsme si představili a výtvarně ztvárnili, čím mohl přicestovat na naší planetu.

V úterý jsme luštili marťanské písmo a vyluštili jsme básničku o vesmíru:

Naše Země ta se točí,
i když nemá nožičky,
zvesela si neposkočí,
shodila by hvězdičky.

Po vesmíru tiše pluje,
s Merkurem si promluví,
Venuše jí pozdravuje,
o Zemi už každý ví.

S touto básní jsme pracovali nejen celé úterý, ale také v centru Jazykových dovedností. Dramaticky jsme jí ztvárnili, také jsme se jí naučili nazpaměť.

Od středy jsme začali centry.

Centrum Jazykových dovedností - hledali jsme v básni vlastní jména, potom jsme v ní hledali měkké a tvrdé souhlásky. Nakonec děti musely poskládat "planetky" s měkkými a tvrdými souhláskami a našlá slova přepsat na záznamový arch. Úkolem navíc bylo vymyslet básničku o vesmíru a přepsat jí do "marťanštiny".

Centrum Ateliér - děti měly volnou ruku ve výběru výtvarných pomůcek a měly za úkol namalovat mimozemšťana.

Centrum Matematika - děti měly za úkol pomocí matematických operací, najít chybějící slova do příběhu: "Jak vznikla hvězda". Pracovní list navíc s Ufíkem a s Neposedy.

Společné dny jsme několikrát zakončili relaxací na relaxační hudbu s mluveným příběhem. I se stalo, že některé děti usnuly :-)

Celý týden jsme zakončili Anglickým jazykem - novými slovíčky a spojením It´s.... (raining, snowing, windy, foggy, sunny, cloudy, hot, cold.)

scooter - koloběžka, bike - kolo, guitar - kytara, rainbow - duha, tornado - tornádo

Pracovali jsme také s psanou verzí slovíček v pracovním sešitě.

LB