22. 6. 2023

Informace pro rodiče:

Závadové chování dětí a mládeže na území MČ Praha 11
Vážení rodiče, vážení pedagogové,
v poslední době na území MČ Praha 11 zaznamenáváme častější výskyt agresivního chování dětí a mládeže v regionu MČ Praha 11. Postupným monitorováním a rozkrýváním jsme získali alespoň částečné poznatky o jejich fungování a způsobu trávení volného času. Chtěli bychom vás o této situaci informovat a upozornit na trendy a nebezpečí s tímto jevem související.
Z dosud zjištěného víme, že se na našem území pohybují malé skupinky dětí, povětšinou ve věku od 10 do 16 let, které tráví volný čas tím, že se vyžívají v agresivním stylu jednání k ostatním vrstevníkům a to jak slovním, tak fyzickém. Nejedná se přímo o dětské gangy, ale často se prolínající malé skupinky dětí a dospívajících s náhodným výběrem cíle konfliktu. Jejich působení má přesah i mimo hranice území Prahy 11, nejčastěji se vyskytují v OC Chodov a okolí, dále pak v lokalitě Prahy 12 a OC Arkády v Praze 4. Stejně tak děti z těchto městských částí dojíždějí i na městskou část Praha11. Jejich počínání hodnotíme jako nebezpečné, ohrožující zdraví. Případná fyzická agrese je vedena ve stylu MMA zápasu na citlivá a ohrožující místa na lidském těle. Konflikty a střety z odpoledního a podvečerního trávení volného času pak ovlivňují i atmosféru ve školním prostředí a mají přesah také do prostoru sociálních sítí. V on-line prostoru se tyto informace šíří velkou rychlostí a dokáží tak ovlivnit velké skupiny dětí, a to i těch, které nejsou do konfliktu přímo zapojeny.
Pracovníci našeho odboru popsanou situaci nepodceňují, na získané informace reagují spoluprací s ostatními subjekty.
Informujeme odbor školství, školská zařízení, spolupracujeme s neziskovými organizacemi na území MČ Praha 11 a spolupracujeme s městskou a státní policií. Vzhledem k tomu, že většinu informací o činnosti zmíněných dětských skupinek máme zprostředkovaně, je složité na tuto situaci adekvátně reagovat. Nemáme k dispozici relevantní informace o četnosti výskytu popsaného chování, což je převážně způsobeno tím, že je nahlášeno jen malé množství těchto skutků.

Je důležité, aby se každý, kdo by mohl mít podložené informace, neprodleně obrátil na Policii ČR (případně na oddělení krizového řízení), kde mu bude poskytnuta pomoc nebo rada, jak dále postupovat. Rovněž apelujeme na rodiče, aby si více všímali, jak jejich děti tráví volný čas v odpoledních a podvečerních hodinách.

Pokud zjistíte jakoukoli podstatnou nebo nezvyklou změnu v chování dětí, případně se setkáte s výše popsaným chováním, prosíme vás, abyste k tomu přistupovali s velkou vážností a neváhali vyhledat odbornou pomoc. Pokud by kdokoli z vás učitelů, případně rodičů, potřeboval další informace, radu či pomoc, obraťte se na ÚMČ Praha 11, odbor kancelář starosty, oddělení krizového řízení. Budeme se problému věnovat a vynasnažíme se společně najít cestu k nápravě.
I když se blíží konec školního roku, tato problematika nadcházejícími prázdninami nekončí.
Děkujeme za spolupráci.

Děkuji za přečtení a sledování situace. S. M.