První pololetí s celoškolním projektem

Publikováno: 27. 1. 2023 Autor(ka): Barbara Bláhová

Náš celoškolní projekt „Za lepší život na naší planetě“ je v plném proudu.

Projekt jsme ve třídách rozjeli naplno od října. Každá třída se vydala s tímto projektem trochu jiným směrem, ovšem dohromady jsme dokázali vykonat mnoho dobra kolem nás.

Samotný projekt je rozdělen na tři etapy, které každá třída plní jinak. Jednotlivé třídy dle vlastního uvážení během školního roku pomáhají lidem ve svém okolí, přírodě kolem nás a také se zaměřují na rozvoj své vlastní osobnosti.

Úvodem do celého projektu bylo zamyšlení všech našich žáků nad tím, jak by oni sami mohli pomoct k lepšímu životu na naší planetě. Každý si vymyslel jeden cíl, kterého chce v tomto školním roce dosáhnout a napsal jej na papírové srdce. Tato srdce od října zdobí halu naší školy.

Žáci prvního stupně se během prvních projektových dní vydali do lesa a okolí školy, kde sbírali odpadky a snažili se vyčistit naše okolí. Některé třídy se zapojili do pomoci zvířatům, sbírali pro ně žaludy a kaštany. V první čtvrtletí došlo také k mezitřídním spolupracím, kdy třídy mladších a straších spolužáků společně tvořili a dekorovali školu.

Na prvním stupni se mnoho tříd zapojilo do výroby vánoční dekorací a dárků. Některé výrobky poté putovaly do nemocnic, jiné do domovů seniorů. Ale nejen dárky putovaly do domovů seniorů, ale i žáci dvou tříd prvního stupně navštívili klienty domova s pečovatelskou službou a potěšili je pásmem koled. Dalšími akcemi, které pořádal program Začít spolu, byl sběr potravin a hraček pro psí útulek, společné krmení zvěře v lese či přímo návštěva v psím útulku.

Podařilo se nám také společně  pomoct dětem v dětském domově Litoměřice, výrobky od žáků naší školy se prodávaly na charitativní akci Hvězdy dětem a za výtěžek se koupily dětem vánoční dárky.

Na druhém stupni začaly celoškolní projekt mnohé třídy čištěním lesa. Následovaly aktivity jako výroba košů na tříděný odpad či návštěva osmé třídy v nadaci Dobrý anděl, kde se žáci setkali  přímo s paní ředitelkou.  Některé třídy se seznámily s well-beingem čili péčí o sebe a svoji duševní pohodu. Dalšími akcemi tříd druhého stupně byla například návštěva výstavy ZeMě v Národním muzeu a návštěva zemědělského muzea.

Vyrábělo se ale i na druhém stupni, žáci vytvořili mnoho dekorací a dárků, které putovaly do správných rukou.

Pokud Vás zajímají konkrétní výstupy jednotlivých tříd, klikněte zde. V této sekci „celoškolní projekt“ najdete dobré skutky jednotlivých tříd i s doprovodnými fotografiemi.

Za celoškolní projekt Adéla Dufková - koordinátorka projektu za 1. stupeň, třídní učitelka 5. A