Výjezdní zasedání žákovského parlamentu očima dětí

Publikováno: 25. 10. 2022 Autor(ka): Michal Červenka

Ve dnech 17. – 19. 10. 2022 se konal výjezd žákovského parlamentu.

Účastnilo se 26 žáků z pátých až devátých tříd. Doprovodem byl pan učitel Červenka, ke kterému se připojili tři učitelé naší školy, jeden zdravotník a instruktor. Všichni jsme se ubytovali v rekreačním středisku Trnávka, který se nachází v blízkosti městečka Želiv. Personál byl milý a velmi dobře nám tam paní kuchařky vařily. Aktivity se všem líbily a vše co bylo potřeba se probralo, například jsme vedli debatu o telefonech při hodinách, řekli jsme si o školním projektu a ujasnili jsme si informace o strašidelném zámku. Na to, že to byl první výjezd žákovského parlamentu v dějinách školy, účastníci nasadili laťku velmi vysoko. Jsem si jistá, že kdyby se takovýto zájezd konal znovu, tak bychom se všichni přetrhali o přihlášky.

Malý pedagogický dodatek

Třídenní výjezd členů žákovského parlamentu jsme rozdělili do dvou částí. V první jsme dětem nabídli hry, a to především seznamovací. Druhou, větší část, jsme strávili řešením a diskusí nad tím, co nás ve škole těší a s čím bychom potřebovali poradit. Nastavili jsme si pravidla diskuse i práce ve skupině a bylo zážitkem sledovat, jak si všichni napříč věkem naslouchají, jak si věcně oponují a jak si navzájem argumentují. Zjistili jsme, že velkou většinu problémů vnímají učitelé a děti podobně. A také, že bychom mohli takhle pracovat ještě dlouho a stejně bychom stále měli co řešit. Tak snad příště. Celá akce se uskutečnila za podpory projektu „Demokratická kultura na školách Prahy 11“.

Michal Červenka, koordinátor práce žákovského parlamentu

Další fotografie budou dodány v nejbližších dnech do hlavní fotogalerie školy - https://www.zsposepneho.cz/skola/fotogalerie.