Průvodci pro první třídu

Publikováno: 26. 9. 2023 Autor(ka): Barbara Bláhová

4. 9. 2023 se na naší škole rozjel pilotní projekt s názvem Průvodci pro první třídu. Projekt má za cíl usnadnit prvňáčkům přechod z mateřské školy do školy základní, a to za pomoci našich nejstarších žáků, tedy žáků devátých tříd.

Jelikož je to nový projekt, zapojila se do projektu prozatím jedna třída a to třída 1. A, abychom zjistili, jak bude tato spolupráce všem dětem vyhovovat. Prvňáčky jsme propojili s žáky 9. C, a protože nám deváťáci z jedné třídy nestačili, vypomáhají nám i žáci z 9. B.

Během prvního školního dne se prvňáčci měli možnost se svými průvodci setkat ve třídě a seznámit se. Po zbytek týdne pak na ně deváťáci čekali ráno před školou a pomáhali jim najít skříňku v šatně, doprovodili je do třídy, a zpříjemnili jim ranní vstup do školy.

Děti si společně prohlédly školu. Starší žáci ukazovali našim nejmladším všechny důležité místnosti od tělocvičen po jídelnu. Také jsme společně vyrazili do lesa na obchůzku po okolí naší školy. Během těchto společných akcí se vzájemně děti poznávají a prvňáčci mají možnost koukat na školu očima těch nejstarších.

Do následujících týdnů plánujeme další společné akce, protože ohlasy těch mladších i těch starších jsou zatím velmi nadšené a pozitivní. Takovéto zážitky ke škole patří a budou pro děti v životě velmi hodnotné. Škola má totiž přinášet dětem nejen nové znalosti a dovednosti, ale hlavně nové zážitky a zkušenosti, které v dětech budou budovat pozitivní vztah ke škole a budou si je pamatovat po celý život.

V příloze se můžete podívat na pár krásných okamžiků, které jsme během společných chvil zachytili.

Mgr. Adéla Dufková, třídní učitelka 1. A