Oficiální vyjádření ředitelky školy k mimořádné situaci

Publikováno: 11. 3. 2020 Autor(ka): Dagmar Havlíčková

Vážení rodiče, přátelé školy, pedagogický sbore a ostatní zaměstnanci,

připojuji se ke všem oficiálním prohlášením svým krátkým vyjádřením.

V posledních týdnech a převážně dnech nepřetržitě sleduji vývoj situace ohledně epidemie COVID-19 (koronavirem). Mít zodpovědnost za provoz tak velkého zařízení, plného dětí a obslužného personálu, v takovéto mimořádné době, není lehký úkol. Každé rozhodnutí může být dobré, ale i špatné. V tom je náročnost mojí práce. První zatěžkávací zkouška byla ohledně organizace lyžařského kurzu. Byla jsem nesmírně ráda, když jsme Vám, rodičům, předali Vaše ratolesti v pořádku a celý kurz proběhl perfektně. Měli jsme s panem učitelem Patkou, kterému také patří můj velký dík, s sebou úžasné mladé, kvalifikované a zodpovědné instruktory, kteří se společně s námi Vašim dětem maximálně věnovali. Byli jsme téměř v izolaci, v nádherném a zdravém prostředí. Mimo zvládnutí nových dovedností pobyt přinesl dětem i ozdravení a posílení imunity. Bohužel jsme se vrátili již do šířící se epidemie. Od včerejšího dopoledne, kdy bylo oznámeno uzavření škol, monitoruji centrální, pražské i místní zprávy. V rychlosti jsem byla nucena zajistit mimořádný provoz, s kterým dosud nemáme zkušenosti. Ukázaly se však výsledky naší dosavadní práce a efektivně vynaložené finance, kdy máme vytvořený perfektní elektronický systém jednak pro pedagogický sbor, ale hlavně pro žáky. Tímto můžeme prakticky okamžitě v době mimořádné situace přejít na distanční vzdělávání. Rovněž naše webové stránky Vám poskytují aktuální informace. Učitelé dostali pokyny, jak bude výuka doma probíhat a budou pomocí internetu žákům i rodičům k dispozici. V kontaktu jsou i se mnou, je skvělé, že lze školu řídit tímto způsobem. Úkolem provozních zaměstnanců je generální úklid, včetně desinfekce prostorů.

Nemohu se oprostit od poznámky, že se nám zdá nynější svět příliš digitální. Je ale vidět, že sem nové technologie patří a v dané situaci nám velmi pomohou při zvládání mimořádné situace.

Poslední moje sdělení se týká školního stravování. Moc mne mrzí, že někteří jedinci v tak mimořádné době přímo nenávistně útočí na fy Ekolandia.

Výdej dnešního oběda jsme řešili společně okamžitě, ale jídlo bylo již nakoupené – ne uvařené! Spočítala jsem, že vybrané stravné na den je cca 13 tis. Kč. Věřte, že finanční ztráta fy Ekolandia bude v této době o řád vyšší. Má naskladněné čerstvé zboží, které se musí zlikvidovat a dále musí refundovat mzdy zaměstnancům. Na mimořádný výdej obědů jsem se byla osobně podívat a jsem ráda, že jsme zájemcům mohli vyjít vstříc.

V této souvislosti chci opakovaně sdělit, že Vaše děti v rámci spolupráce s fy Ekolandia mají kvalitní, zdravou stravu, která rozhodně přispívá k jejich zdraví a odolnosti. Věřte mi, že za svou celoživotní pedagogickou praxi jsem se s tak kvalitní stravou pro děti nesetkala. Nesmírné těžkosti, které mne potkaly s rekonstrukcí školní kuchyně, i neustálé problémy s personálem, mi vynahrazuje vědomí, že se Vašim dětem dostalo zdravé stravování, po kterém se dnes tak volá. Projekt je z tohoto hlediska mimořádný a nenechme si ho zničit několika jedinci.

Věřím, že náročnou situaci společně zvládneme a všichni se ve zdraví opět sejdeme ve škole.

Děkuji, Mgr. Dagmar Havlíčková – ředitelka školy