Reading in English

Publikováno: 22. 9. 2020 Autor(ka): Darina Pávková
Reading in English

ráda bych podporovala u našich žáků čtení anglických knih.

Proto v hodinách anglického jazyka nabízím vypůjčení anglické knihy.

Proč by žáci měli číst v angličtině?

1. Naučí se spoustu nových slovíček a slovnich spojení. Velkou část si z kontextu odvodí sami a budou  si moci poplácat po rameni. :) Určitě si všechna nová slova nezapamatují hned, ale to vůbec nevadí. Spousta z nich se bude opakovat a jak jistě víte, opakování je matkou moudrosti.
  2. Lépe pochopí časy. V příbězích se časy střídají o sto šest.  Získají  jiný úhel pohledu a nebudou svázáni českým způsobem myšlení. Ne nadarmo se říká, že čím víc jazyku umíš, tolikrát jsi člověkem.
  3. Úspěšné dočtení článku, knížky pro studenty nebo originálu z pera britského či amerického autora jim bezpochyby zvedne sebevědomí. Vždyť co by mohlo být lepšího než dosažení cíle, který si sami určili.
  4. Nebudou muset čekat na české překlady svých oblíbených autorů, které se někdy ani moc nevyvedou. A co teprve knihy, které se českého překladu nikdy nedočkají! Nebyla by škoda ochudit se o perly literatury jen proto, že autor píše v angličtině?

Já dětem půjčuji dětskou literaturu a pak zjednodušenou četbu.

Zjednodušená četba, na příklad z edice Oxford Bookworms, je skvělým začátkem pro všechny, kteří by si čtení v angličtině rádi vyzkoušeli a ještě se necítí na knihy v originále. „Knihomolská“ edice má sedm úrovní, nabízí různorodé příběhy z několika žánrů a pro zájemce o nahrávku i audio verzi. Pokročilejším studentům (úroveň intermediate čili B1 a výše) bych neváhala doporučit anglické překlady, které jsou obvykle jednodušší, jako například můj oblíbený, velice čtivý a vtipný román The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (Jonasson). Na Shakespeara bych příliš nespěchala. V jeho jazyce se ztrácí i studenti britských univerzit. :)

Prosím, abyste děti podpořili v zapůjčení knih a když si najdete doma i chvilku , při které si u knihy společně zastavíte, bude to úžasné.

D. Pávková