Dějepis

Publikováno: 26. 5. 2020

Rozpad komunistického režimu v ČSSR, (27.5.).

Dobrý den žáci,

dnes si probereme učivo ohledně pádu komunistického systému v ČSSR. Toto učivo je pro vás usnadněno protože na základě přednášky kterou jsme měli s pánem Potměšilem, vy už víte o čem budeme na dnešní hodině mluvit. Je nutno si to oživit. Nejdříve se podíváme na video z té doby. Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=0sh6S6LTdzI .

Pak si otevřete učebnici dějepisu na straně 167. Tady najdeme rámec pod názvem Sametová revoluce a proměny        v Československu. Uděláme si z ní zápis do svého sešitu. Zápis si uděláte jenom z první poloviny rámce po Václava Havla, jak byl zvolen prezidentem republiky.

Z poznámek se zaměříme na:

-Vydávání samizdatových tiskovin,

-Kdo to byli disidenti,

-Hnutí za občanskou svobodu,

-Studentská demonstrace 17. listopadu 1989,

-Založení Občanského fóra, co bylo jeho úkolem (proč bylo založeno),

-Sametová revoluce (o co v ní šlo, proč ji tak nazýváme),

-Velmi důležitou osobností českých novodobých dějin byl zahraničím uznávaný politik (ne jenom politik-dramatik, spisovatel a jiné) Václav Havel (první prezident samostatné České republiky a odpůrce komunistického režimu               v tehdejší ČSSR).

Toto je nutno si zapsat a zapamatovat.

MP