Publikováno: 21. 3. 2020 Autor(ka): Zuzana Petráňová

Dobrý den, vážení rodiče!

Moc vám všem děkuji za Vaše zkušenosti s výukou na dálku. Přemýšlím, jak Vám práci s dětmi usnadnit. Jen několik dětí ze třídy zvládne pracovat podle mých instrukcí samostatně. Většina z vás strávi učením dětí hodně času, někteří rodiče se omlouvají, že nestíhají.

Pokusím se v příštím týdnu zadávat učivo stručněji a budu moc ráda za zpětnou vazbu. Zajímá mě hlavně, jestli děti zvládnou pracovat samostatněji. Také zpomalím tempo v českém jazyce, kde jsme trochu napřed.

Více se bude počítat v pracovním sešitě matematiky, protože v M jsme naopak trochu pozadu. Nemusíte ale nutit děti, aby vždy zvládly všechno. Každý má jiné pracovní tempo, někdo za půl hodiny zvládne spočítat 2 stránky, někdo za stejnou dobu nespočítá ani jednu. Většina cvičení v M se opakuje, děti je tedy mohou počítat samy. Slovní úlohy si mají děti znázornit, zvláště když hlásí, že tomu nerozumí.

Geometrii zatím vynechávám, tu bych raději s dětmi udělala sama.

Psaní v písance děti mohou psát také samostatně, někdo však potřebuje pomoci právě s přečtením zadání. Zkoušela jsem to s dětmi již ve škole ( Kdo ví, co budeme na této stránce psát?), ale odpovědět umí vždy jen pár dětí.

Co se týká čtení, většina dětí čte docela pěkně. Děti si mohou v čítance číst text samy, důležité je, aby věděly co čtou. Stačí, když se jich zeptáte na otázky pod textem.

Cvičení na skolakov.eu jsou spíše pro zábavu.

Odborníci také radí, že je dobré zavést i ve výuce doma pravidelný režim. Např. ráno výuka, odpoledne zábava, televizní výuku bych doporučovala pustit ze záznamu třeba navečer, ale maximálně na hodinu a jen když o ni má dítě zájem. Pěkná je výuka AJ s Hurvínkem, africká abeceda, rozcvičky a karaoke čtení, samozřejmě výuka pro druháky, někdy i pro třeťáky.

A nakonec to nejdůležitější. Pracujte a učte se s dětmi podle svých možností. Když děti neudělají cvičení z matematiky, nic se neděje. Hlavně buďte všichni zdraví a v pohodě, je to důležité pro vás i děti!

Pro inspiraci a pobavení se podívejte do fotogalerie, jak se s novou situací perou ostatní! A děkujeme za příspěvky!

Mějte se hezky,

Zuzana Petráňová